Chciałbym otworzyć mały biznes na boku, czy mój szef się dowie?

Dzisiaj na tapecie temat dosyć ważny dla osób, które pracują dla kogoś ale myślą jednak o otworzeniu działalności. Czasami nie mają odwagi lub po prostu środków żeby pożegnać się z praca i postawić wszystko na jedną kartę. Czasami małżeństwo pracuje dla tego samego pracodawcy i wiedzą, że jeżeli jedno odejdzie to pracodawca może mściwie zwolnić tą drugą osobę. Oczywiście tak nie powinno być, ale to się zdarza…

Odpowiedź na to pytanie może również pomóc osobom, które chciałyby otworzyć działalność, ale pracują na etacie i nie wiedzą co mają zrobić, gdzie to zgłosić, kiedy płącą podatki.

Różnica pomiędzy „CASUAL INCOME”   a   „SELF-EMPLOYMENT”

Najpierw musimy rozróżnić czy rzeczywiście zaczynasz swój biznes czy po prostu będzie to dodatkowy dochód do twoich zarobków.
Proszę sobie wyobrazić, że prawo brytyjskie rozpoznaje takie coś jak „Casual income”. Czyli po prostu taki dochód dodatkowy/incydentalny, np. ze sprzedaży swoich używanych rzeczy na ebay`u lub sprzedaży używanego mebla w domu.
Rozróżnienie pomiędzy „Dochodem dodatkowym” a „Samozatrudnieniem” nie jest bardzo sztywne. Jak wiele innych przepisów w prawie brytyjskim, chodzi o to w jaki sposób kontroler podatkowy lub w ekstremalnych przypadkach sędzia spojrzałby na Twoją działalność.

Generalnie można rozpoznać prowadzenie działalności po tym, że jest to działalność zorganizowana, regularna z ukierunkowaniem na przyniesienie zysku, która jest kontynuowana przez kilka miesięcy. Proszę zauważcie, że to nie jest Polska! W Polsce niewątpliwie byłby przepis, gdzie paragraf 1, ustep 4 mówiłby, że działalność ta musi być prowadzona przez minimum 48 dni i 12 godzin, a dochody minimalne muszą wynosić 438 złotych i 14 groszy… (Taki mały sarkazm ;))

Rozliczanie dochodu dodatkowego/incydentalnego „Casual Income”

Jeżeli myślisz, że Twój dochód jest w kategorii dochodu dodatkowego/incydentalnego „Casual income” to musisz po prostu zarejestrować chęć rozliczenia się z tego dochodu w pierwszym roku kiedy on nastąpił.

Zarejestruj chęć pierwszego rozliczenia rocznego

Na tą rejestracje mamy 6 miesięcy od końca roku podatkowego w którym ten dochód nastąpił. Jeżeli już jesteś zarejestrowany do rozliczania „Self Assesment” lub robisz to rozliczenie z innych powodów to nie musisz się rejestrować ponownie.
Gdy już zarejestrujesz się to dostaniesz zawiadomienie „notice” do wypełnienia rozliczenia rocznego za rok który właśnie się skończył. Żeby zadeklarować „Casual Income” podajesz go w części „Other Income”. W innej części podajesz oczywiście wielkość Twojego dochodu z zatrudnienia który dostajesz na formularzu P45 lub P60 od swojego pracodawcy.

Rozliczanie samozatrudnienia przy jednoczesnym zatrudnieniu.

Generalnie każda działalność musi być zgłoszona do HMRC niezależnie od wielkości. Jeżeli działalność, którą prowadzisz jest działalnością na boku to jeśli chodzi o jej zalożenie nie ma różnicy z normalną działalnością.

Przeczytaj i zobacz jaki formularz trzeba wypełnić aby zarejestrować działalność poniżej:

Jak zarejestrować samozatrudnienie – (otwiera nowe okno)

Teraz WAŻNE – zarejestrowanie się jako samozatrudniona osoba w ten sposób, który podałem nie oznacza, że urząd podatkowy powie Twojemu pracodawcy o tym fakcie. Twoje sprawy podatkowe są poufne! Twój kod podatkowy na podstawie którego pracodawca wie ile potrącać podatku PAYE się nie zmieni, chyba że w rozliczeniu rocznym zaznaczysz, że chciał(a)byś aby podatki z samozatrudnienia były ściągane poprzez Twoją wypłatę w następnym roku. Też jest taka możliwość (opcjonalne).

Jeśli chodzi o podatki to możesz sprawdzić ile podatków zapłacisz na tej mojej stronie:

Oblicz ile zapłacisz podatku w 2016/2017 – Nowy kalkulator!

Podatki się płaci z dochodu zbiorczego brutto.

Czyli jeżeli np. zarabiasz 22000 funtów brutto łącznie jako osoba zatrudniona, oraz zarobiłeś 8000 funtów brutto z samozatrudnienia to łącznie zarobiłeś 30000 funtów i z tego dochodu będziesz miał liczony podatek dochodowy oraz NIC (National Insurance Contributions).

Terminy w jakich trzeba płacić podatek dochodowy i NIC (przy dochodzie kombinowanym złożonym z zatrudnienia i samozatrudnienia)

Tutaj trzeba wziąć pod uwagę dwie sprawy:

 • Możesz wybrać jaki jest Twój rok podatkowy. Możesz mieć rok podatkowy zaczynający się w którymkolwiek dniu roku. Generalnie najlepiej jest początku roku jako 5 Kwietnia, tak żeby pokrywał się nam z rokiem podatkowym z zatrudnienia.
 • Druga sprawa to termin. Termin podatkowy do zapłacenia NIC class 4 oraz podatku dochodowego to 31 Stycznia po skonczonym roku podatkowym. Czyli jeżeli nasz rok podatkowy rozpoczął się 5 Kwietnia 2016 i skończy się 4 Kwietnia 2017, to pierwszy podatek z działalności musimy zapłacić do 31 Stycznia 2018. Jedyne co musimy opłacać to NIC class 2 czyli £2.80 tygodniowo. Opisałem to w innym artykule o podatkach w Wielkiej Brytanii.
  WAŻNE: Alternatywnie, jeżeli Twój rachunek za podatek oraz NIC nie przekroczy £3000, to możesz opcjonalnie mieć potrącany ten podatek poprzez PAYE od pracodawcy w następnym roku. Robi się to poprzez TAX CODE, który podajemy pracodawcy gdy zaczynamy pracować. TO MOŻE MU ZASYGNALIZOWAĆ że mamy dodatkowe źródło dochodu i nic poza tym. Nie powinno więc być problemem.

 

Mam nadzieję, że komuś ten artykuł się przyda. Jak zawsze, proszę o komentarze 🙂

 

 

Comments

 1. By Brydzia

  Odpowiedz

  • By admin

   Odpowiedz

 2. By Brydzia

  Odpowiedz

  • By admin

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *