VAT na ubranka dziecięce – dlaczego znowu ten temat!?!

Dzisiaj robiąc rozeznanie na temat różnych stawek VAT w Anglii i Szkocji natrafiłem na przykład ile podatku VAT należy doliczać do różnych produktów i usług.
Tutaj jako przykład zostały podane dwa produkty:  Samochodowe foteliki dziecięce oraz ubranka dziecięce. Jeżeli chodzi o samochodowe foteliki dziecięce to firma sprzedająca musi doliczyć stawkę VAT zmiejszoną w wysokości 7%. Natomiast jeśli chodzi o ubranka dziecięce to jest to stawka 0%. (słownie zero %!!!).
Ponieważ już minęło parę lat od kiedy jestem w UK to musiałem odświeżyć moją wiedzę i ku mojemu zdziwieniu natrafiłem na artykuł:

W tym artykule jest napisane o tym, iż Komisja Europejska zastanowi się nad możliwością zastosowania obniżonej stawki VAT na ubranka dziecięce, ale generalnie Polska musi zastosować stawkę normalną na ubranka dziecięce – czyli 23%…

Tworzy to niesamowitą dysproporcję pomiędzy zarobkami, a siłą nabywczą Brytyjczyków. Nie tylko zarobki w Anglii są o wiele wyższe oraz podatki przy niskich zarobkach są dużo niższe, ale również jeszcze produkty takie jak ubranka dziecięce są 23% tańsze niż w Polsce…
Jest to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ obniżoną, zerową stawką VAT jest objętę wiele produktów w Wielkiej Brytanii. Poniżej wymienię kilka przykładów stawek VAT obowiązujących w Anglii i Szkocji. Może ktoś z WAS może mi pomóc porównać ile podatku VAT należy doliczać do różnych produktów i usług w Polsce ?
Większość żywności to  0% stawka VAT
Budowa nowego domu to  0% stawka VAT
Usługi budowlane dla ludzi niepełnosprawnych to 0% stawka VAT
Sprzęty, usługi dla ludzi niewidomych  to 0% stawka VAT
Prąd i gaz dla mieszkalnictwa  to 5% stawka VAT
Budowa i naprawa statków to 0% stawka VAT (gdyby ktoś z WAS chciał budować statek :))
Drukowanie, publikacje – ulotek, gazet i magazynów to stawka 0%
Ubranka dla dzieci to 0% stawka VAT
Lista jest bardzo długa i szczerze mówiąc gdy zacząłem sprawdzać ile podatku VAT należy doliczać w Polsce to jest ona coraz bardziej bulwersująca.
Pozostawię to na razie bez dalszego komentarza…
Pozdrawiam serdecznie,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *