Jak otworzyć firmę ogrodniczą typu Garden Maintanance – Artykuł część 2

Jak otworzyć firmę ogrodniczą typu Garden Maintanance i na co zwrócić szczególną uwagę gdy dopiero zaczynasz.

Jak uniknąć błędów i zacząć zarabiać już od pierwszego dnia?

Na te pytania odpowiada w swoim drugim artykule Artur, który prowadzi właśnie firmę ogrodniczą w Szkocji.

Zapraszam poniżej:

 


 

Spośród wszystkich usług ogrodniczych największą popularnością cieszą się Garden Maintenance i Garden Tidy Ups – potocznie określane właśnie jako Gardening. Przez wzgląd na bardzo niski próg wejścia, pozornie jest to bardzo prosty biznes i praktycznie dla każdego.

Podkreślam tutaj słowo „pozornie”, bowiem bardzo łatwo jest dać się nabrać na taką „biznesową łatwość”. Doświadczenie nauczylo mnie, że biznes, ktorego początki sa łatwe, zazwyczaj nastręczaw dalszych etapach trochę więcej trudności.

No ale do meritum…

Z biznesem takim można wystartować bardzo prosto i za przysłowiową tygodniówkę. O ile dobrze pamiętam to razem z bratem wydaliśmy na wstępie jakieś £300 kupując kosiarkę spalinowa, podkaszarkę żyłkową i parę sprzętów do plewienia. Kolejne sprzęty kupowaliśmy stopniowo w miarę potrzeb i dostępnych funduszy.

Do przewozu sprzętu używaliśmy natomiast samochodu kombi, który służył nam również jako transport do pracy. Dodam, że samochód był fioletowego koloru i wyglądaliśmy bardziej jak serwis ostatniej posługi niż ogrodnicy :-D.

Tak czy siak, bez względu na to jak się prezentowaliśmy, przez determinacje i zacięcie udało nam się w tamtym czasie znaleźć paru klientów, troche dorobić do pensji, powoli uczac się czym ogrodnictwo tak naprawdę pachnie.

Dlaczego o tym pisze? Otóż właśnie wyłaniają się z tej opowieści pierwsze porady, które chciałbym tobie przekazać. Jeśli chcesz zaistnieć w tej branży a nie posiadasz jeszcze doświadczenia, nie masz bogatego wujka, profesjonalnej strategii biznesowej i £100 tyś. na koncie to zdecydowanie lepiej będzie rozgrywac sprawy ostrożnie:

  • Nie rezygnuj od razu ze stałej pracy i traktuj to jako zajęcie dodatkowe nabywając powoli doświadczenia i przekonania, ze chcesz się tym zajmować.
  • Przygotuj się do tego finansowo i odłóż jak najwięcej pieniędzy, tak aby nic cie nie zaskoczyło. Stałą bazę klientów buduje się powoli i mogą trafiać się dni a nawet tygodnie, w których nic nie zarobisz. Niewątpliwie nic tak nie boli jak niespodziewana naprawa sprzętu lub samochodu na którą musisz wyciagnąć pieniadze z własnej kieszeni.
  • Ograniczaj stałe koszty do całkowitego minimum. Najlepiej jesli kupisz samochód, którego będziesz mógł używać zarówno do celów prywatnych jak i do obsługiwania twoich klientów. Zaoszczędzisz dzięki temu na opłatach i kosztach utrzymania dodatkowego samochodu. Firmę prowadź z domu a narzędzia trzymaj w garażu (lub gdziekolwiek, gdzie nie będziesz musiał za to płacić).
  • Nie pakuj się w drogie i nieskuteczne reklamy typu Yellow Pages lub nie daj sie naciągać salesmanom dzwoniącym z 0800… obiecującym, że za jedyne £799 przy pomocy Google Adwords zamienią twój biznes w mlekiem i miodem płynącą Kanaan. Na tym etapie to zwykłe generowanie sobie niepotrzebnych kosztów.

 

Więcej możesz zdziałać zakładając swój profil na Facebooku, Twitterze, całej masie rożnych directories no i oczywiście budując swoja stronę i pozycjonując ją w googlu. Dzisiaj można to zrobić tanio i aż roi się od serwisów, które za niewielkie pieniądze pomogą ci tego dokonać, jeśli oczywiście nie umiesz tego zrobić sam. Staraj się jednak na początku nie przepłacać i sprawdzaj kto oferuje „best value for money”. W celu pozyskania klientów możesz również skorzystać z serwisów takich jak RatedPeople.com, MyBuilder.com, Checkatrade.com lub innych. Jedne z nich pobierają opłatę za odsprzedanego leada, natomiast inne za zaakceptowaną i wykonaną pracę. Trzeba pamiętać jednak aby uwzględnić ten koszt w swojej wycenie, tak aby nie znaleźć się w sytuacji której ja doświadczyłem. Opłata dla pośrednika całkowicie pozbawiła mnie profitu i okazało się, że pracowałem za darmo. Efektywnym może być również przygotowanie tanich ulotek. Możesz je sam wydrukować i roznieść po swojej najbliższej okolicy. Przejdź się po swojej ulicy, zapukaj do każdych drzwi i przedstaw się oferujac swoje usługi. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, to porozmawiaj ze swoim landlordem.

Bardzo często sam posiada kilka nieruchomości albo przynajmniej zna kogoś, kto może potrzebować twoich usług. W ten sposób właśnie zaczynaliśmy swoją przygodę z gardening’iem.

Nie jestem w stanie zliczyć, ile błędów popełniliśmy rozkręcając ten biznes pomimo, że czasem rozwiązania były na wyciągniecie ręki. Jak wielkim zdziwieniem było dla nas, gdy po roku borykania się i szukania rozwiązań jakiegoś problemu, wpisując hasło do googla dostawaliśmy to rozwiązanie jak na dłoni. Czy to w postaci artykułu czy też książki lub e-booka… (nawet jak dzisiaj o tym pomyślę to mam ochotę sobie przyznać order cymbała roku 🙂

Stąd też płynie kolejna porada jak otworzyć firmę ogrodniczą i moim zdaniem najważniejsza:

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj i ucz się na cudzych błędach.. Swoich i tak popełnisz wystarczająco dużo 🙂 Osobiście znam ludzi, którzy przez wstręt do słowa pisanego pogrzebali całkiem dobrze prosperujące biznesy. Na pewnym etapie wszystko tak naprawdę rozbija się o wiedzę a co za tym idzie, umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się otoczenie.

Jakie usługi możesz oferować w obrębie Gardening’u.

Jeśli nie czujesz się „Gardening’owym Pro” trzymaj się prostych serwisów i przestrzegaj zasady „keep it simple”:

  • Oferuj proste usługi takie jak koszenie trawy, wyrywanie chwastów, sprzątanie i zamiatanie tarasów i ścieżek. Nie przestawaj się uczyć i czytać. Dosyć szybko zdobędziesz wiedzę na temat tego, jakie rośliny i kiedy przycinać, jak poprawiać jakość trawników i jak nazywa się to kłujące coś z czerwonymi kuleczkami ;-). Codzienna praktyka zaś pozwoli ci szybko utrwalać tą wiedzę. Przede wszystkim pracuj ciężko, bądź słowny, pojawiaj się na czas i pokazuj swoje zaangażowanie. Ludzie wybaczą ci niedobory wiedzy jeśli zobaczą że nadrabiasz to pracowitością.

Wszystko powyżej, to takie szybkie porady na dobry początek. Dla pocieszenia dodam, że do większości z nich sami się nie zastosowaliśmy, za co zapłaciliśmy później spora cenę. Ty możesz sobie tego oszczędzić i uczyć się na naszych błędach. W momencie gdy zaczniesz zajmować się ogrodnictwem w pełnym wymiarze czasu zobaczysz, że im dalej w las tym więcej drzew. Prawdziwym wyzwaniem staje się bycie zorganizowanym (w ogrodach trzeba być regularnie a pogoda, sprzęt i zwykły czynnik ludzki mogą to skutecznie utrudniać), umiejętność wyceny prac (nie ma dwóch takich samych ogrodów a wyceny trzeba robić szybko bo konkrecja nie śpi), stosowanie odpowiednich stawek za wykonaną pracę (przy zbyt wysokich cenach nie będziesz miał pracy a przy zbyt niskich będziesz dopłacał do interesu) i wiele, wiele innych… Mam nadzieję że trochę przybliżyłem Ci temat jak otworzyć firmę ogrodniczą.

… ale o tym w kolejnych artykułach 🙂

 

Artur Krolczyk
Managing Director
Arthur&Simon Landscapes

Comments

  1. By Kasia

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *