Firmę LTD możemy założyć na dwa sposoby:
Pierwszy sposób: możemy sami przeprowadzić cały proces rejestracji spółki w Companies House (odpowiednik Krajowego Rejestru Sądowego w Polsce). Companies House to rejestr firm. Tam możemy dowiedzieć się, czy firma o wybranej przez nas nazwie już istnieje, bądź istniała. Możemy otrzymać więcej informacji o dyrektorach wybranych firm, o rejestracji, a także o zarejestrowanych rocznych sprawozdaniach.
Drugi sposób (rekomendowany): Możemy użyć do rejestracji firmę – zewnętrznego agenta. W ciągu ostatnich kilku lat uczestniczyłem w otwarciu kilku firm LTD dla siebie oraz moich znajomych. Używaliśmy różnych firm pośredniczących i ceny różnią się nieznacznie.
Ostatnio znalazłem firmę Companies Made Simple, która pośredniczyła w założeniu ponad 200 000 firm w UK. Firma ta ma podpisane umowy z bankiem Barclays i po skorzystaniu z ich oferty oraz otworzeniu konta w Barclays otrzymujemy £50. Może nie jest to kusząca oferta, ale koszt skorzystania z oferty tej firmy to ok. £49 więc możemy w zasadzie otworzyć firmę za darmo!
Klikając w poniższy link możesz sprawdzić dostępność nazwy firmy; po wybraniu nazwy można na tej stronie otworzyć firmę korzystając z agenta.

Powered by Companies Made Simple – The simplest company formation service

Krok 1 – wybór nazwy firmy
Krok 2 – Dyrektorzy spółki oraz ile udziałów, każdy z nich ma mieć
To jest sprawa całkiem dowolna, możemy mieć 10 udziałów po £1 funcie i np. dwóch dyrektorów, każdy z nich po 5 udziałów.
Krok 3 – Siedziba firmy oraz biura

Następnie musimy wybrać siedzibę firmy oraz biura. To mogą być – i zazwyczaj są – dwa różne adresy np. firma budowlana może mieścić się w jakiejś strefie przemysłowej, a jej oficjalny, zajestrowany adres będzie adresem biura księgowego w Londynie. Bardzo często firmy mają zarejestrowane adresy w Londynie lub centrach dużych miast, aby podnieść prestiż firmy.
Krok 4 – wybór księgowego
W Polsce jest wymagane, aby spółka z o.o. zatrudniała na etacie księgowego/ą. W Wielkiej Brytanii jedynym wymogiem jest, aby wszystko było księgowane zgodnie z wymaganymi przepisami, ale kto prowadzi księgowość w spółce LTD jest bez znaczenia.
Polecam wybranie sobie księgowego z polecenia. To ma bardzo duże znaczenie. Jeżeli znasz kogoś, kto prowadzi firmę LTD, zapytaj o jego doświadczenia z księgowym. Osobę, która będzie Ci polecała księgowego zapytaj o następujące rzeczy (kolejność istotna):
– jak pomocny jest w sprawach księgowych
– czy jest chętny, żeby się z Tobą spotkać
– czy zaoszczędził Ci pieniądze
– ile kosztują jego usługi
– czy ma doświadczenie w branży
Z doświadczenia wiem, że zły księgowy:
– nie będzie miał czasu spotkać się z Tobą tygodniami
– możesz mu dostarczyć niekompletne dokumenty i nawet nie zapyta o brakujące
– nie doradzi Ci, co możesz odliczyć i jak to zrobić
– nie pomoże Ci podczas kontroli skarbowej

Krok 5 – konto bankowe

Następnym krokiem w celu otworzenia firmy jest założenie konta bankowego. Wbrew pozorom jest to najdłużej trwająca formalność w całym procesie.

Jeżeli nie wybraliśmy opcji poleconego banku z firmy pośredniczącej w otworzeniu firmy, możemy skontaktować się z wybranym przez nas bankiem oraz umówić się na spotkanie z Bank Managerem, który zajmuje się kontami biznesowymi.
Na spotkanie trzeba przynieść dowody tożsamości wszystkich dyrektorów, potwierdzenie adresu każdego dyrektora (np. rachunek za telefon, rachunek za council tax), oraz dokumenty otwarcia firmy (certificate of incorporation oraz shares certificate).

Bank Manager wypełni ankietę, luźno wypyta o plany na najbliższe lata, planowane obroty itp. Nie są to informacje wiążące i zazwyczaj nie mają wielkiego znaczenia.

Manager będzie również pytał o to, czy potrzebujesz pożyczki lub kredytu w rachunku bieżącym.
Moim zdaniem są bardzo nikłe szanse, że ktokolwiek otwierający nową spółkę LTD dostanie jedno lub drugie.
Prawdopodobnie, jeżeli udowodnisz poza wszelką wątpliwość, że takiej pożyczki NIE potrzebujesz to masz szansę ją dostać.
W praktyce firma musi działać co najmniej 2-3 lata żeby bank zgodził się pożyczyć pieniądze.

Większość kont biznesowych jest darmowa przez pierwsze dwa lata. W trzecim roku działalności zaczynamy płacić. Najdroższe są wszelkie operacje na gotówce. Płaci się prowizje nawet od wpłaty własnej (!). I to dosyć dużo.
Najtaniej w dalszym ciągu jest prowadzenie rachunku i obsługa przez internet. Większość takich operacji jest darmowa nawet w trzecim roku.

Krok 6 – ubezpieczenia

Kolejnym krokiem, który jest bardzo ważny, jest ubezpieczenie. Jest ono wymagane przez większość firm, z którymi będziesz handlował lub dla których będziesz świadczył usługi.

Najważniejsze ubezpieczenia to:

– Public liability insurance

Jest to rodzaj ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – ubezpieczający zapewnia ochronę w przypadku roszczeń powstałych na skutek szkód wyrządzonych osobom trzecim lub zniszczeń mienia do nich należących. Roszczenia tego rodzaju mogą powstać, gdy klienci Twojej firmy lub osoby odwiedzające biura, magazyny, fabryki należące do Twojej firmy ulegną wypadkowi, a także gdy podczas ich obecności na terenie Twojej firmy zostanie zniszczone ich mienie.
Ubezpieczenie chroni Cię również w przypadku, gdy to Ty na terenie należącym do klienta zniszczysz jego mienie, sam klient lub ktokolwiek znajdujący się w miejscu wykonywania przez Ciebie usługi dozna uszczerbku na zdrowiu. Obowiązek wykupienia takiego ubezpieczenia jest uzależniony od kilku różnych czynników. O tym wkrótce w osobnym poście dotyczącym ubezpieczeń.

– Employers liability insurance

Jest to rodzaj ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawców i jest ono w Wielkiej Brytanii obowiązkowe, chyba że jedynym pracownikiem jest właściciel firmy lub mamy do czynienia z firmą rodzinną, która nie jest spółką z o.o.

Ubezpieczenie to gwarantuje ochronę pracodawcy w przypadku, gdy pracownik ulegnie wypadkowi w trakcie pracy lub w wyniku wykonywania obowiązków zawodowych pracownik zachoruje (dotyczy to również byłych pracowników).

– VAN insurance

Należy pamiętać o ubezpieczeniu wszelkich pojazdów, które należą do firmy, zwłaszcza wszelkiego rodzaju samochodów dostawczych.

Możesz znaleźć ubezpieczenie przez kogoś znajomego, z reklam lub przez strony porównujące oferty firm ubezpieczeniowych.
Ja już kilkukrotnie ubezpieczyłem firmę poprzez Construct A Quote.
Jest to porównywarka cen ubezpieczeń.
Do tej pory miałem od nich najlepsze ceny na public liability insurance oraz na employers liability insurance.