Wybór rodzaju działalności.

To jaki wybierzesz rodzaj działalności jest jednym z najważniejszych wyborów który przed Tobą stoi. Nie jest to wcale takie proste i każdy wybór ma swoje pozytywne i negatywne strony. Przede wszystkim musisz sie zastanowić nad:

a) komu będziesz świadczył swoje usługi oraz jaka wiąże się z tym odpowiedzialność.
Jezeli będziesz świadczył usługi np. jako jednoosobowa firma świadcząca usługi dla innych firm – dopuszczalne może być tzw. self-employment. W takich przypadkach większość odpowiedzialności spada na głównego wykonawcę prac.
W 90% przypadków najkorzystniejsza jest firma LTD. Tworząc Limited Company (LTD), tworzymy osobną osobowość prawną. Mówiąc krótko i dosadnie – w momencie upadku firmy ograniczamy naszą odpowiedzialność finansową do poniesionego wkładu w firmę. Nie jest to idealne rozwiązanie i nie jest postrzegane dobrze w przyszłości, ale może być to czasami jedyny ratunek oraz nie stracisz własnego domu…
Oczywiście gdyby dyrektor firmy popełnił oszustwa podatkowe lub byłby odpowiedzialny za np. zaniedbanie przepisów BHP i doprowadziłoby to do poważnego wypadku – dyrektor takiej firmy może być ścigany z urzędu.


b) jaka będzie wielkość Twoich obrotów
W przypadku niedużych obrotów, nieopłacalne jest zakładanie firmy LTD. Firma LTD wiąże się z większymi kosztami księgowymi, ubezpieczeniami itd.
Np. jeżeli będziemy świadczyć usługi sprzątające i nasz obrót będzie poniżej 20 000 funtów bardziej opłacalne jest samozatrudnienie (Self-employment).
Gdy zarobki będą zwiększały się, opłacalne staje się założenie firmy LTD. Wynika to między innymi z faktu, iż własna firma LTD zatrudnia dyrektora jako pracownika zarabiającego minimalną stawkę zwalniającą w 100% z podatku, a wszystkie pieniądze powyżej tej kwoty są wypłacane w formie dywidendy, opodatkowanej dużo niżej. (w dywidendzie nie ma składek na ubezpieczenia społeczne itd.)

Generalnie moim zdaniem firma LTD jest najlepszą formą prowadzenia działalności. Celowo porównałem tylko Self-employment oraz LTD Company. Są również spółki cywilne, firmy notowane na giełdzie itd., aczkolwiek nie uważam żeby rozważanie ich tutaj było na miejscu.
Spółki cywilne są najgorsze z możliwych ponieważ zachęcają do otworzenia większej firmy (dwóch partnerów), a nie chronią przed żadnymi skutkami prawnymi problemów czy nieporozumień między partnerami.
Spółki notowane na giełdzie są na razie poza moim zasięgiem 🙂 Poza tym myślę, że żadna osoba która myśli o spólce giełdowej nie będzie szukała informacji na blogu.

Edycja 24.02.2013 – W ciągu najbliższych kilku dni ten artykuł będzie zredagowany i uzupełniony o dokładne opisy wszystkich rodzajów działalności.