Przeniesienie firmy z Polski do UK

Od kilku miesięcy dostaję mnóstwo wiadomości i pytań typu:
„w jaki sposób mogę przenieść działalność z Polski do UK” lub „czy mogę prowadzić spółkę LTD w UK i sprzedawać moje towary klientom w Polsce”.
Mimo tego, iż sam jestem współwłaścicielem spółek LTD w UK i sprzedaję moje usługi i towary tylko na terenie Wielkiej Brytanii to jestem w stanie odpowiedzieć na te pytania.
Muszę się przyznać, że jest to dla mnie osobiście bardzo ciekawy temat i będę aktywnie szukał odpowiedzi na te pytania. W związku z odpowiedzialnością za to co tutaj piszę, chciałbym jeszcze raz podkreślić, iż jestem „tylko” przedsiębiorcą takim jak Ty czytelniku. Staram się w prosty sposób wytłumaczyć to, co sam wiem, ale nie jestem prawnikiem ani księgowym, więc niektóre z odpowiedzi na moim blogu mogą zawierać błędy…
Prowadzę rozmowy z kilkoma osobami, które są zainteresowane dalszym rozwojem tego bloga i są chętne pomóc mi profesjonalnie.
Wracając do tematu sprzedaży towarów klientom w Polsce lub przeniesienia działalności z Polski do UK. Wiem, jaka może być motywacja – uproszczony system podatkowy, niższe koszty prowadzenia działalności, niższe podatki. Czy tak jest? Można to sprawdzić, ale ten post nie jest o tym.

Generalnie jeżeli ktoś chce przenieść firmę z Polski do UK to po to, żeby sprzedawać swoje towary Polakom i samemu mieć mniejsze koszty, bądź też prowadzić firmę w bardziej cywilizowanym kraju (moje osobiste zdanie).

Jeśli chodzi o sprzedawanie towarów przez spółki LTD klientom w Polsce to musimy tu rozróżnić pojęcia: Dispatches, Removals oraz Exports.

Przykład 1: – DISPATCHES / REMOVALS

Jeżeli spółka LTD jest VAT-owcem i sprzedaje towar Panu Nowakowi, który mieszka w Polsce i jest niezarejestrowany w VAT, to po prostu wystawia fakturę VAT, dolicza transport i sprawa na tym sie kończy. Jest tutaj limit sprzedaży klientom w Unii Europejskiej i wynosi 250 tysięcy funtów rocznie. Jeżeli przekroczymy ten poziom sprzedaży dla osób niezarejestrowanych w VAT rezydujących w innym kraju, to musimy wypełnić Intrastat Supplementary Declaration. Taką sprzedaż rejestrujemy po prostu w naszej księgowości i rozliczamy podobnie jak sprzedaż wewnątrz kraju.
TAKA SPRZEDAŻ JEST NAZYWANA ‚DISPATCHES’

Przykład 2:

Spółka LTD jest VAT-owcem i sprzedaje towar firmie „Import z krainy deszczowców spółka z o.o.”, która jest zarejestrowana w VAT w Polsce – to ma prawo wystawić fakturę netto. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Aby sprzedać towar klientowi po stawce 0-wej musimy:
– sprzedać towar klientowi w Unii Europejskiej
– klient musi być VAT-owcem
– Musimy posiadać nr VAT naszego klienta, musimy posiadać dwucyfrowy numer kraju klienta.
– Trzeba mieć – Evidence of removal – ewidencję sprzedaży. W tej ewidencji sprzedaży należy uwzględnić szereg informacji, których w tej chwili nie będę podawał, ale gdyby ktoś był zainteresowany to mogę odesłać do źródła.

Exports – to po prostu sprzedaż do krajów poza Unią Europejską. Ten temat w tej chwili pozostawiam. Jeśli ktoś byłby nim zainteresowany proszę o kontakt. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do komentowania.

Chętnie rozwinę ten wątek.

Comments

 1. By Roland

  Odpowiedz

  • By Ana

   Odpowiedz

   • By admin

    Odpowiedz

 2. By Artur

  Odpowiedz

 3. By Krzyś

  Odpowiedz

  • By admin

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *