Jak otworzyć działalność gospodarczą w Anglii lub Szkocji (UK)

Według definicji ze strony urzędu skarbowego, jeżeli chcesz zostać osobą samozatrudnioną musisz:

1. Zarejestrować się jako osoba samozatrudniona w HMRC, aby móc płacić odpowiedni podatek dochodowy oraz składkę National Insurance.
2. Prowadzić dobrą dokumentację przychodów i rozchodów (to jest akurat fajna sprawa w UK – nie ma czegoś takiego jak jakaś super sztywna ksiazka przychodow i rozchodow. Po prostu musisz zapisywac po jednej stronie za co, kiedy i skad dostajesz pieniadze – a po drugiej stronie na co je wydajesz (firmowo). Oprócz tego możesz odliczać od dochodu wiele innych rzeczy, ale to najlepiej konsultować z księgowym, który jest na bieżaco w przepisach, odliczeniach, itd.
3. płacić podatki na czas w terminach jakie są podane przez HMRC.

Jesli chodzi o samą rejestracje to podzielono ją na dwie grupy:

  • Osoby, które wcześniej nie rozliczały sie z podatku – czyli nie wysyłały jeszcze „tax return”

Te osoby rejestrują działalność i rejestrują się do podatku pod tym linkiem:

https://www.gov.uk/new-business-register-for-tax

  • Osoby, które już rozliczały sie z podatku wczesniej – czyli robiły „tax return” wczesniej. Te osoby musza wypełnić formularz CWF1 dostepny pod tym linkiem:

https://online.hmrc.gov.uk/shortforms/form/CWF1ST?dept-name=CWF1&sub-dep

Po 10 dniach przyjdzie link aktywacyjny i można skończyć proces rejestracji.

 

To jeśli chodzi o sam formalny proces rejestracji.

Jest jeszcze duuużo innych tematów, które musisz rozważyć i polecałbym to zrobić ZANIM  otworzysz działalność gospodarczą.

Są to miedzy innymi:

  1. Nazwa firmy. To jest prawie najtrudniejsza część 🙂 Pamiętajmy, że nazwa, którą wybierzesz będzie towarzyszyła Tobie przez, miejmy nadzieję, wiele następnych lat. Z nazwą firmy będziesz utożsamiał się Ty i Twoi pracownicy. Musi być chwytliwa, ale nie kiczowata. Powinna być krótka i łatwo wpadająca w ucho. Jednocześnie musimy pamiętać o nazwach zastrzeżonych oraz o prawach innych osób i firm… Kolejna sprawa to sprawdzenie czy będziemy w stanie znaleźć domenę dla firmy o tej nazwie.
  2. Warto rozważyć na etapie zakładania biznesu w jaki sposób zaczniemy działać. Ile mamy czasu i czy stać nas na to, żeby przez conajmniej kilka miesięcy żyć bez regularnego dochodu. W zależności jaki to jest biznes i ile mamy pieniędzy na jego otwarcie, można rozważyć biznes part-time. Można zacząć od szukania klientów po godzinach oraz w weekendy. Zresztą to jest NAJWAŻNIEJSZA sprawa. Szukanie i pozyskiwanie klientów.
  3. Niezależnie ile mamy pieniędzy na start i jak dobry jest nasz biznes plan. Najważniejsze jest pozyskiwanie nowych klientów. Musimy się zastanowić jaki jest nasz produkt i czy ktoś go kupi. Nie ma sensu otwieranie firmy i inwestowanie dużych pieniędzy jeżeli nie sprawdzimy czy nasz produkt się sprzeda, w tej cenie w jakiej go proponujemy…
  4. Wybór rodzaju działalności – tutaj zapraszam do przeczytania tej podstrony Wybór rodzaju działalności  Muszę zaktualizować, ale to mam nadzieję niedługo 😉

Jak zawsze, zapraszam do komentarzy – blog teraz jest już redagowany często.